دوره 16، شماره 1 - ( مجله علمی پژوهان، پاییز 1396 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 56-64 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- فلوشیب فوق تخصصی بیهوشی قلب، مرکز قلب شهید رجایی، تهران، تهران، ایران.
2- فلوشیب فوق تخصص بیهوشی قلب، مرکز قلب شهید رجایی، تهران، تهران، ایران.
3- دکتری تخصصی اپیدمیو لوژی، مرکز قلب شهید رجایی، تهران، تهران، ایران.
4- کارشناس ارشد مراقبت ویژه پرستاری مرکز قلب شهید رجایی، تهران، تهران، ایران. ، amin.khalaf1363@gmail.com
چکیده:   (1167 مشاهده)
سابقه و هدف: پرستاران نقش بی­ همتایی در حمایت خانواده و کمک به آن­ها در سازگاری با موقعیت استرس زا دارند. پرستاران نیازمند آگاهی از انتظارات اعضای خانواده بیمار از نقش خود هستند تا بتوانند سیاست مؤثر حمایت از اعضای خانواده را اجرا نموده و رضایت­مندی اعضای خانواده را به حداکثر برسانند. هدف این مطالعه تعیین میزان درک اعضای خانواده بیمار از نقش­ های پرستاران بخش های مراقبت ویژه که بوسیله اعضای خانواده درک شده بود.
مواد و روش­ ها: این مطالعه یک مطالعه توصیفی- تحلیلی‌ بود. در این مطالعه تعداد 302 نفر از اعضای خانواده بیماران بستری در بخش­های مختلف مراقبت ویژه مرکز قلب و عروق شهید رجایی به صورت در دسترس‌ انتخاب شدند. برای جمع ­آوری اطلاعات، از پرسشنامه درک اعضای خانواده از  انتظارات نقش رفتاری/ درک نقش انجام شده اقتباس شده از پرسشنامه درک پرستاران از نقش خود در برابر اعضای خانواده هیکی و لواندسکی استفاده شد. با استفاده از آزمون­ های آماری توصیفی (میانگین و انحراف معیار) و آزمون­ های تحلیلی (آنالیز واریانس یک طرفه و تی مستقل) جهت آنالیز داده‌ها استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که برآورده شدن انتظارات اعضای خانواده از نقش پرستار مناسب بود و بیشتر اعضای خانواده­ ها نقش پرستاران بخش مراقبت ویژه را مثبت می دانستند.
نتیجه ­گیری: نتایج مطالعه نشان داد اگرچه درک اعضای خانواده از نقش پرستاران مثبت بود و بین برخی انتظارات اعضای خانواده و عملکرد پرستاران بخش ویژه اختلاف معنی­ داری وجود داشت اما پرستاران بخش مراقبت ویژه باید آگاهی خود از انتظارات اعضای خانواده بیماران را افزایش دهند.
 
متن کامل [PDF 760 kb]   (422 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی و علوم بالینی
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۶