دوره 15، شماره 3 - ( مجله علمی پژوهان،بهار 1396 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 36-42 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار دانشگاه آزاد همدان، گروه کتابداری و اطلاع رسانی، همدان، ایران.
2- کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی، معاونت تحقیقات و فن آوری، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
3- کارشناس کتابداری و اطلاع‌رسانی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
4- دانشیار دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
5- کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران. ، Anahitagitty@gmail.com
چکیده:   (1304 مشاهده)

مقدمه: از ملاک ­های اصلی ارزیابی توان علمی دانشگاه ­ها تعداد مقالات نمایه شده اعضای هیئت علمی و پژوهشگران آن در پایگاه ­های استنادی معتبر جهان است. نمایه شدن آثار اعضای هیئت علمی دانشگاه ­ها در این پایگاه ­ها به عنوان عاملی مهم و دقیق در ارزیابی آن دانشگاه مورد نظر قرار گیرد. هدف اصلی پژوهش حاضر تعیین قانون برادفورد و لوتکا در مورد تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان از سال ­های آغاز به ­کار این پایگاه تا پایان دسامبر 2015 بود.

روش ­کار: این پژوهش به­ صورت پیمایشی- توصیفی بود که در آن از شاخص­ های علم سنجی استفاده گردید. جامعه پژوهش کلیه مدارک تولید شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان، نمایه در پایگاه اطلاعاتی Web of Sciences  از سال ­های آغاز به­ کار این پایگاه تا پایان دسامبر 2015 بود. برای تحلیل داده ­ها از نرم افزار Web of Sciences .exe و در انجام عملیات نهایی آمار توصیفی و تحلیلی از Excell استفاده شد.

یافته ­ها: قانون لوتکا در توزیع مقالات تولید شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان صادق است، به­ طوری که اکثر مدارک توسط تعداد اندکی از پژوهشگران تولید شده و توزیع پراکندگی مجلات ناشر تولیدات دانشگاه علوم پزشکی همدان از قانون برادفورد تبعیت می ­کند. پژوهشگران این دانشگاه علاوه بر همکاری­ های داخلی با دانشگاه­ ها و مؤسسات خارجی نیز همکاری داشته اند.

نتیجه­ گیری: طبق نتایج به دست آمده قانون برادفورد و لوتکا در مورد پژوهشگران این دانشگاه صدق می­ کند و دانشگاه همکاری­ های علمی گسترده با محققین داخل و خارج از کشور دارد.

متن کامل [PDF 559 kb]   (303 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۲