دوره 15، شماره 4 - ( مجله علمی پژوهان،تابستان 1396 )                   جلد 15 شماره 4 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.
2- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران. ، rezaee@modares.ac.ir
چکیده:   (1711 مشاهده)

مقدمه: فرایند الکتروشیمیایی کارآیی بالایی در حذف نیترات دارد که همزمان با حذف نیترات تغییر در میزان کلر آزاد باقیمانده، سختی و قلیائیت نیز محتمل است. در این مطالعه میزان تغییرات این پارامترها طی فرایند دنیتریفیکاسیون الکتروشیمیایی بررسی شده است.
روش ­کار: مطالعه­ حاضر یک مطالعه­ تجربی­- آزمایشگاهی بود که در راکتوری به حجم موثر 3/5 لیتر دارای الکترود استیل مش و کربن پارچه ­ای و با اعمال جریان مستقیم (DC)، بر روی نمونه­ های سنتتیک انجام شد. غلظت اولیه نیترات در محدوده mg/L 150-50 تنظیم شد. اثر جریان الکتریکی در محدوده  mA۶۰-۵، دوز کلرید سدیم (g/L5-0/2) و pH اولیه (4،7،9) بر تغییر مقدار کلر آزاد باقیمانده، سختی و قلیائیت در طی فرایند دنیتریفیکاسیون الکتروشیمیایی بررسی شد.
یافته­ ها: با افزایش دوز کلرید سدیم مقدار قلیائیت و سختی کلسیمی تا زمان تماس 60 دقیقه کاهش نسبی داشت، سپس با افزایش زمان تماس، مقدار تمام پارامترها ثابت ماند. مقدار کلر آزاد باقیمانده در دوز g/L 2 از کلرید سدیم و pH اولیه 7 و 9 دارای مقدار باقیمانده بود که به ترتیب برای pH برابر با 9، با افزایش زمان تماس از 60 به 120 دقیقه، مقدار آن از mg/L 1 به صفر کاهش یافت ولی برای pH برابر 4 این حالت بعد از زمان تماس 40 دقیقه مشاهده شد. فقط در pH برابر با 9 و بدون اضافه کردن NaCl در انتهای زمان تماس، کلر آزاد باقیمانده مشاهده شد.   
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج به دست آمده می­توان گفت در فرآیند دنیتریفیکاسیون الکتروشیمیایی پیشنهادی، تغییر قابل توجهی در پارامترهای مقدار کلر آزاد باقیمانده، سختی و قلیائیت ایجاد نمی­ شود و می­ تواند به صورت انتخابی حذف نیترات را انجام دهد.

متن کامل [PDF 1022 kb]   (1797 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: علوم بهداشتی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۲