دوره 12، شماره 2 - ( مجله علمی پژوهان، زمستان 1392 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 47-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان، همدان، ایران ، S.Zarei@umsha.ac.ir
چکیده:   (3915 مشاهده)
مقدمه و هدف: کلسیم (Ca) فراوانترین عنصر در بدن انسان می باشد. تقریبا 2 درصد از وزن بدن یک فرد را این عنصر تشکیل می دهد. عنصر Ca نقش های متعددی را در موجودات دارا می باشد. از طرفی، منگنز عنصری کمیاب و ضروری است که در ساختمان برخی متالوآنزیم ها یافت می شود. کمبود منگنز در انسان به ندرت دیده می شود، در حالیکه مسمومیت با آن در موارد متعددی گزارش شده است. از آنجائیکه تداخل جذب روده ای این دو عنصر قادر است فرآیندهایی از قبیل تشکیل استخوان و رشد و نمو را تحت تاثیر قرار دهد باعث کاهش چشمگیری در آنها می گردد، لذا در این تحقیق تاثیر و ارتباط تداخلی جذب روده ای کلسیم و منگنز بررسی شد.
 روش کار: در این پژوهش، ارتباط روده ای کلسیم و منگنز بوسیله تکنیک Everted Gut Sac (E.G.S) بررسی شده است. برای انجام این تکنیک رتها را به مدت 24ساعت در حالت ناشتا نگهداری و سپس روده به طور کامل از بدن موش خارج شد. پس از انتخاب قطعات روده با طول مناسب، روده را وارونه کرده و مراحل مختلف تحقیق در بافر کربس- رینگر – فسفات انجام شد.
نتایج: انکوباسیون E.G.S در بافر کربس- رینگر – فسفات محتوی Ca یا Mn و یا هر دو عنصر (برحسب مرحله آزمایش) نشان داد که جذب هر دو عنصر در دقیقه 30 انکوباسیون کامل می شود. جذب روده ای یون های مذکور یک فرآیند وابسته به غلظت می باشد و حداکثر جذب روده ای کلسیم و منگنز به ترتیب 5/1 و 85/1 میلی مولار به دست آمد. در همین رابطه نشان داده شد که حضور منگنز باعث کاهش جذب روده ای کلسیم به مقدار 20 درصد می شود. نتایج دیگر این تحقیق نشان داد که دو فاکتور سیترات و گلوکز، جذب روده ای منگنز و کلسیم را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهند.
نتیجه گیری: اطلاعات به دست آمده از تحقیق حاضر نشان می دهد که دو عنصر کلسیم و منگنز می توانند در جذب روده ای یکدیگر تداخل نمایند
متن کامل [PDF 149 kb]   (1280 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي |
دریافت: 1393/6/19 | پذیرش: 1393/6/19 | انتشار: 1393/6/19