دوره 16، شماره 4 - ( مجله علمی پژوهان، تابستان 1397 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 52-46 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادگروه مامایی، مرکز تحقیقات مادر و کودک، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
2- کارشناسی ارشد مامایی، بیمارستان فاطمیه، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، marayam.ataollahi@ymail.com
3- کارشناسی ارشد مامایی، گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
4- دانشیار گروه آمار حیاتی، مرکز تحقیقات علوم بهداشتی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (4002 مشاهده)
سابقه و هدف: سندرم تخمدان پلی کیستیک شایعترین اختلال اندوکرین در زنان سنین باروری و شایعترین علت هیپراندروژنیسم و هیرسوتیسم می­ باشد. لذا مطالعه ای با هدف مقایسه میزان استرس و حمایت اجتماعی درک شده در زنان مبتلا و غیر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مراجعه کننده به بیمارستان فاطمیه همدان سال 1395 انجام گردید.
مواد و روش‌‌ها: این مطالعه به روش توصیفی- مقایسه ای با نمونه گیری در دسترس و هدفمند بر روی 116 زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و 116 زن غیر مبتلا مراجعه کننده به بیمارستان فاطمیه صورت گرفت. داده­ ها با استفاده از پرسشنامه­ های دموگرافیک، حمایت اجتماعی درک شده و استرس درک شده جمع آوری شد و با استفاده از نرم افزار  17 SPSS و به کمک آمار توصیفی و آزمون­ های t مستقل، من ویتنی و کای دو تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده­ ها نشان داد دو گروه از نظر مشخصات دموگرافیک (سن، وزن، BMI، تحصیلات و ...) اختلاف معناداری نداشتند و به لحاظ آماری اختلاف معنی ­داری میان دو گروه از نظر حمایت اجتماعی درک شده و استرس درک شده وجود داشت (P<0.05).
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این مطالعه آموزش و افزایش آگاهی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در زمینه استرس و تاثیر حمایت اجتماعی به عنوان روش های غیر دارویی پیشنهاد می­ گردد.
متن کامل [PDF 268 kb]   (1846 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی و علوم بالینی
دریافت: 1396/6/1 | پذیرش: 1396/12/3 | انتشار: 1397/6/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.