دوره 17، شماره 3 - ( مجله علمی پژوهان، بهار 1398 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 8-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.29252/psj.17.3.8


XML English Abstract Print


1- استادیار، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی زابل، زابل، ایران ، p.isfehani@gmail.com
2- مربی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی زابل، زابل، ایران
چکیده:   (966 مشاهده)
سابقه و هدف: وجود رضایت شغلی و تعهد سازمانی در پرسنل بیمارستانی منجر به افزایش رضایت بیماران و بهبود عملکرد بیمارستان­ ها می­ شود. این پژوهش با هدف تعیین ارتباط بین رضایت شغلی و تعهد سازمانی در بیمارستان­ های ایران انجام شده است.
مواد و روش‌‌ها: این پژوهش با روش مطالعه فراتحلیل انجام شد. کلیه مقالات مرتبط با سنجش ارتباط بین رضایت شغلی و تعهد سازمانی در بیمارستان­ های ایران منتشر شده تا پایان سال ۱۳۹۶ در ۶ پایگاه داده­ای جستجو، جمع آوری و ارزشیابی کیفیتی شدند. در نهایت، تعداد ۱۱ مقاله با استفاده از نرم افزار Comprehensive Meta-Analysis  (v.2.2.064) تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد میانگین اندازه اثر رضایت شغلی بر تعهد سازمانی در نمونه مورد مطالعه برابر 0/442 بود که بر مبنای نظام تفسیری کوهن این میزان تاثیر در حد متوسط ارزیابی شد. علاوه بر این، با در نظر گرفتن متغیرهایی نظیر گروه­ های نمونه ­ای و مکان مطالعه به عنوان متغیرهای تعدیل کننده، اندازه اثر در بین کارکنان  0/511 و در گروه پرستاران  0/399 بوده است. از طرفی دیگر، اندازه اثر در تهران 0/513 و در سایر مراکز 0/398 محاسبه شد که در هر دو سطح ارتباط معنادار بود (P<0001).
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه رضایت شغلی می­ تواند بر افزایش میزان تعهد سازمانی کارکنان تاثیر بگذارد، مدیران و سیاستگذاران سلامت باید توجه بیشتری به عوامل موثر بر رضایت شغلی نمایند.
متن کامل [PDF 883 kb]   (349 دریافت)    
نوع مطالعه: مقالات مروری نظام مند | موضوع مقاله: علوم بهداشتی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۶