دوره 18، شماره 3 - ( مجله علمی پژوهان، بهار 1399 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 34-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.29252/psj.18.3.34


XML English Abstract Print


1- دکتری تخصصی روانشناسی سلامت، گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان، همدان، ایران ، drnargeszamani@iauh.ac.ir
2- کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان، همدان، ایران
3- کارشناسی ارشد، گروه مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران
4- کارشناسی ارشد روانشناسی، گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور مرکز کرج، ایران
چکیده:   (3191 مشاهده)
سابقه و هدف: اختلال هویت‌جنسی تمایل قوی و مستمر بیمار برای قرار گرفتن در نقش و وضعیت جنس مقابل است لذا این پژوهش با هدف بررسی اختلال هویت جنسی و عوامل شخصیتی، روانی و اجتماعی موثر بر آن در بین مبتلایان به اختلال هویت جنسی در انتظار تغییر جنسیت انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: روش تحقیق در این پژوهش پیمایشی مقطعی بود که از بین مبتلایان به اختلال هویت جنسی مراجعه کننده به کلینیک با استفاده از نمونه گیری هدفمند  17 نوجوان به عنوان گروه نمونه انتخاب شدند و به پرسشنامه چندوجهی شخصیت دانشگاه مینه‌سوتا مک کین لی، فرم طرحواره ناسازگار یانگ، پرسشنامه ذهنیت‌های طرحواره‌ای یانگ، نقش جبران افراطی یانگ رای و اجتناب یانگ رای پاسخ دادند و در نهایت مدل تحلیلی عوامل شخصیتی، روانی و اجتماعی موثر بر اختلال هویت جنسی ترسیم شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین اختلال هویت جنسی پاسخگویان برابر با 80/29 درصد (4/1 از 5 نمره) بود که بیانگر سطح بالای اختلال هویت جنسی در بین پاسخگویان بود. در نهایت اینکه متغیرهای تحقیق به میزان حدود 30 درصد در متغیر اجتماعی، حدود 20 درصد متغیرهای شخصیتی و 14 درصد عوامل روانی، تغییرات اختلال هویت جنسی را در بین شرکت کنندگان پیش‌بینی می‌کنند.
نتیجه‌گیری: طبق نتایج تحقیق می‌توان امیدوار بود که با آشنا سازی خانواده‌ها و افراد مبتلا از طریق منابع رسمی و غیررسمی در ارتباط با عوامل تاثیرگذار(از جمله برچسب زنی، تصحیح اصول تربیت جنسی و کنترل روابط با همسالان غیرهمنجس) به کاهش و درمان وضعیت اختلال هویت جنسیتی کمک کرد.
متن کامل [PDF 1014 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی و روانپزشکی
دریافت: 1398/10/23 | پذیرش: 1398/12/8 | انتشار: 1399/1/20