دوره 15، شماره 4 - ( مجله علمی پژوهان،تابستان 1396 )                   جلد 15 شماره 4 صفحات 34-27 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشیار مدیریت آموزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران.
2- دانشجوی دکتری مدیریت آموزشی دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران.
3- عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور، تهران، ایران.
چکیده:   (5577 مشاهده)
مقدمه: امروزه پذیرش و سازگاری با تغییرات، برای همه سازمان­ها ضروری است و سبک رهبری سازمان در کنار سایر عوامل، همواره در تغییرات سازمانی مورد توجه قرار گرفته است. بر همین مبنا پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه بین سبک رهبری تحولی و تعهد به تغییر با میانجی­گری عدالت سازمانی در سال 1394 در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل انجام گرفت.
روش ­کار: روش تحقیق توصیفی از نوع همبستگی (معادلات ساختاری) و جامعه آماری آن کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بودند که نمونه­ای 183 نفری با استفاده از جدول مورگان، با روش تصادفی ساده انتخاب شدند. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه­های رهبری تحولی، پرسشنامه عدالت و تعهد به تغییر استفاده شد. برای تحلیل داده­ها از نرم افزارهای SPSS نسخه 22 (ضریب همبستگی پیرسون و آمار توصیفی) وAmos  استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که سبک رهبری تحولی بر میزان تعهد به تغییر در کارکنان اثر مثبت و مستقیم دارد و نیز از طریق عدالت سازمانی به صورت غیرمستقیم بر تعهد به تغییر در کارکنان تأثیر می­گذارد. همچنین عدالت سازمانی بر میزان تعهد به تغییر در کارکنان اثر مثبت و مستقیم دارد.
نتیجه­ گیری: امروزه تغییر، بخشی از زندگی سازمانی است و نگرش و تعهد کارکنان به تغییرات، مهمترین عامل سازگاری سازمان­ها با محیط است. بر اساس یافته­ ها، می­توان گفت که اعمال سبک رهبری تحولی در سازمان و رعایت عدالت سازمانی در آن می­تواند به عنوان عوامل مؤثر بر افزایش تعهد کارکنان به تغییر مورد توجه قرار گیرد.


 
متن کامل [PDF 452 kb]   (2162 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سایر
دریافت: 1395/6/9 | پذیرش: 1396/1/15 | انتشار: 1396/6/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.