دوره 17، شماره 2 - ( مجله علمی پژوهان، زمستان 1397 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 53-45 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشیار گروه پاتولوژی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
2- دانشجوی دکتری تخصصی آمارزیستی، دانشکده بهداشت، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
3- دانشیار گروه پاتولوژی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، s.shojaei.umsha@gmail.com
4- دندانپزشک، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (3434 مشاهده)
سابقه و هدف: بررسی های اپیدمیولوژیک ضایعات و بیماری­ های دهان می­تواند به شناخت عوامل موثر بر ایجاد بیماری کمک کرده و از وقوع آن ها تا حدودی پیشگیری کند. بنابراین مطالعه حاضر با هدف تعیین فراوانی ضایعات غدد بزاقی در آزمایشگاه پاتولوژی دانشکده دندان پزشکی همدان و بیمارستان بعثت انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: این مطالعه مقطعی از نوع توصیفی- تحلیلی بود که با استفاده از تمامی پرونده ­های بیماران از سال 85 تا 96، با مراجعه به آرشیو بخش پاتولوژی دانشکده­ ی دندانپزشکی همدان و ضایعات فک و صورت آرشیو مدارک پزشکی بیمارستان بعثت مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات مورد نیاز شامل تشخیص هیستوپاتولوژیک و محل ضایعات، سن و جنسیت بیماران ثبت شد و اطلاعات حاصله به وسیله­ ی نرم افزار  SPSS v.16 تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که ضایعات بزاقی 6/63 درصد کل ضایعات سر و گردن را تشکیل می دهند که از این میان ضایعات غیر نئوپلاستیک و نئوپلاستیک خوش­خیم و بدخیم به ترتیب 65/4 ، 24/3 و 10/3 درصد از ضایعات را تشکیل می ­دادند. همچنین پیش بینی شیوع موارد برای سه سال آینده حداقل 6/20 % و حداکثر 10/36 % برآورد گردید.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، در مطالعات آینده با تاکید بیشتر کلینیسین ها به ثبت شرح حال دقیق­تر و معاینات بالینی از بیماران اطلاعات بیشتر و مفیدتری به دست آید. همچنین مطالعات گسترده ای در سایر شهرها و استان­ ها و بازه­ی زمانی طولانی ­تری انجام گیرد.
متن کامل [PDF 290 kb]   (2394 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی و علوم بالینی
دریافت: 1397/9/12 | پذیرش: 1397/11/24 | انتشار: 1397/12/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.