دوره 13، شماره 2 - ( مجله علمی پژوهان، زمستان 1393 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 1-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- دانشجوی داروسازی، مرکز پژوهش دانشجویان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
3- استادیارگروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، abbasalipourkabir@yahoo.com
چکیده:   (8412 مشاهده)

مقدمه: امروزه سرطان یکی از نگرانی های بخش سلامت در جوامع مدرن است. کاربرد نانو ذرات در علم پزشکی امکانات جدیدی را برای تشخیص، تصویربرداری تومور و درمان سرطان در انسان ایجاد نموده است. مقاله حاضر، مروری بر کاربرد نانو ذرات معدنی و آلی در تشخیص و درمان سرطان دارد.

روش کار: روش گردآوری و جمع بندی اطلاعات از 56 مورد پژوهش های انجام شده در ارتباط با ساختار انواع نانو ذرات و کاربرد آن ها در تشخیص، تصویربرداری و سیستم های تحویل دارو در درمان سرطان بوده است.

یافته ها: از نانو ذرات معدنی مثل ذرات کوانتومی، که دارای یک هسته مرکزی با خاصیت مغناطیسی اند، برای تشخیص و تصویر برداری در سرطان و همچنین از سیستمهای نانو ذرات آلی مثل لیپوزوم ها، نانو ذرات لیپیدی جامد، آپتامرها، دندریمرها و نانو بادی ها در حمل دارو و لیگاندهای مختلف میتوان استفاده کرد. آپتامرها ملکولهایی الیگو نوکلئوتیدی یا پپتیدی اند که به پروتئین یا سلول هدف متصل میشوند و در تشخیص، درمان، تصویربرداری ملکولی و حمل دارو استفاده می شوند. همچنین نانو بادی ها مولکلول هایی از جنس آنتی بادی اند که در تشخیص و درمان سرطان کاربرد گسترده ای دارند.

نتیجه گیری: اگرچه هنوز چالش ها و محدودیت هایی برای استفاده از نانو ذرات در پزشکی وجود دارد، با این حال امید است در آینده ای نزدیک نانو ذرات نه تنها در انکولوژی بلکه در پزشکی انقلابی شگرف ایجاد نمایند.

متن کامل [PDF 936 kb]   (15125 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: 1393/7/22 | پذیرش: 1393/11/10 | انتشار: 1394/4/25