دوره 16، شماره 1 - ( مجله علمی پژوهان، پاییز 1396 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 27-32 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی پزشکی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران.
2- دانشیار گروه پرستاری، مرکز تحقیقات پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران.
3- دانشیار گروه زنان زایمان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران.
4- دانشیار گروه پرستاری، مرکز تحقیقات پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران. ، sanagoo@goums.ac.ir
5- مربی گروه اتاق عمل، مرکز تحقیقات علوم آزمایشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران.
چکیده:   (1994 مشاهده)
سابقه و هدف: پره ­اکلامپسی سومین علت مرگ و میر مادران در دنیا است. علی رغم تحقیقات فراوان، اتیولوژی آن ناشناخته باقی مانده است. شناسایی بروز این اختلال و عوامل خطر آن در مناطق مختلف می­تواند در تشخیص، درمان و پیشگیری از عوارض آن مفید باشد. این پژوهش با هدف تعیین میزان بروز پره­ اکلامپسی و عوامل مرتبط با آن در زنان بستری در بخش­ های زنان و زایمان انجام شد.
مواد و روش­ ها: در این پژوهش توصیفی- مقطعی پرونده 572 زن باردار با حاملگی پرخطر مراجعه کننده به بخش ­های زنان و زایمان مرکز آموزشی درمانی شهید صیاد شیرازی گرگان طی ماه­ های فروردین تا اسفند 1392 با استفاده از چک ­لیست معتبر بررسی شدند. تجزیه و تحلیل داده­ ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 صورت گرفت.
یافته­ ها: از کل پرونده ­های بررسی شده 43 مورد شناخته شده­ی پره ­اکلامپسی و 17 مورد اکلامپسی بود.  بروز پره اکلامپسی در بازه­ ی زمانی مورد نظر 7/51 درصد و اکلامپسی 2/97 درصد بود. میانگین سنی مادران بستری به دلیل پره ­اکلامپسی 29/11 سال بود.  55/8 درصد مادران در دامنه سنی 26-35 سال قرار داشتند. 5 درصد از مادران سابقه ­ی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و 28/3 درصد از آنان سابقه ­ی ابتلا به پرفشاری خون داشتند.
نتیجه­ گیری: بستری شدن مادران به علت پره ­اکلامپسی در بین سایر مشکلات جدی بارداری از درصد بالایی برخوردار بود. همچنین شیوع سنی برای پره ­اکلامپسی در جمعیت مورد مطالعه با آمارهای جهانی تفاوت چشمگیری را نشان داد که نیازمند بررسی­ های بیشتر است.
متن کامل [PDF 533 kb]   (720 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی و علوم بالینی
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۰