دوره 16، شماره 4 - ( مجله علمی پژوهان، تابستان 1397 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 21-27 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشیار، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
2- دانشیار، گروه آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
3- کارشناس ارشد مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت،دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
4- کارشناس ارشد مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت،دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، Khadije.yari56@gmail.com
چکیده:   (3340 مشاهده)
سابقه و هدف: استفاده از مواد افزودنی نظیر بلانکیت با هدف افزایشکیفیت رنگ محصول به مواد غذایی و برای تخمیرو آماده‌سازی زود هنگام خمیر نان در سالیان اخیر مورد توجه قرارگرفته است. هدف از این مطالعه تعیین و اندازه ­گیری غلظت  بلانکیت در در نان تولید شده در نانوایی های شهر همدان و ارزیابیخطرناشیازمصرفآن در سال ۱۳۹۵ می‌باشد.
مواد و روش‌‌ها: تحقیق حاضر یک مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی با هدف تعیین میزان غلظت  بلانکیت در نان­ های  لواش، بربری و سنگک تولید شده در شهر همدان در سال ۱۳۹۵ بود. ۸۵ نمونه در دو مرحله به طور تصادفی از تمامی نانوایی ­هاd فعال در شهر همدان جمع آوری شد. غلظت بلانکیت با توجه به دستورالعمل ISIRI با استفاده از اسپکتروفتومتر در ۵۶۰ نانومتر تعیین شد. سپس برای ارزیابی ارزیابی ریسک مصرف نان حاوی بلانکیت، ارزش THQ (پتانسیل خطر) محاسبه شد.
یافته‌ها: در ۹۷ درصد نمونه های برداشتی بلانکیت وجود نداشت و بیشترین میزان بلانکیت در نان های لواش (۳ درصد) بود.  محاسبه شاخص THQ نشان داد (۰/۰۰۴۱ =THQ) که مقدار آن کمتر از یک می­ باشد و مصرف نان با این غلظت هیچ خطری نخواهد داشت.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه حاکی از آن بود که افزودنی بلانکیت در فرآوری نان با توجه غظت ­های تعیین شده و حذف آن در اثر حرارت خطری برای سلامت مردم ندارد.
واژه‌های کلیدی: بلانکیت؛ نان؛ همدان
متن کامل [PDF 328 kb]   (1328 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: علوم بهداشتی
دریافت: 1396/11/5 | پذیرش: 1397/2/10 | انتشار: 1397/6/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.