دوره 19، شماره 4 - ( مجله علمی پژوهان، تابستان 1400 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 58-52 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مربی، مرکز تحقیقات بیماری‌های مزمن (مراقبت در منزل)، گروه پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
2- دانشجوی دکترای تخصصی، گروه اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
3- مربی، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری ملایر، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، Rsharifian7@gmail.com
چکیده:   (701 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به گسترش روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی مجازی در گوشی همراه و تأثیر این شبکه‌ها بر جنبه‌های مختلف زندگی افراد، این مطالعه با هدف بررسی تأثیر میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی مجازی موبایلی بر عملکرد تحصیلی دانشجویان کارشناسی پرستاری انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: در این مطالعه،200 دانشجوی کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان به روش تصادفی سیستماتیک وارد مطالعه و به دو گروه مورد و شاهد تقسیم شدند. عضویت در شبکه‌های اجتماعی مجازی موبایلی، ساعات کار با شبکه‌های اجتماعی مجازی، دلیل استفاده از این شبکه‌ها و زمان عضویت در دو گروه با استفاده از پرسش‌نامه میزان استفاده از شبکه‌های مجازی اجتماعی بررسی شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 16 و آزمون‌های آماری کای دو، تی مستقل و تحلیل واریانس تجزیه‌‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: میانگین ساعت کار با شبکه‌های اجتماعی درگروه مورد 1/58±0/9 و درگروه شاهد 1/18±0/5ساعت در روز بود که اختلاف آماری بین دو گروه معنی‌دار بود (0/046p=). زمان عضویت در این شبکه‌ها در 57 درصد از دانشجویان گروه مورد در سال اول دانشگاه و در 70 درصد از گروه شاهد، قبل از ورود به دانشگاه بود.
نتیجه‌گیری: استفاده بیشتر از شبکه‌های اجتماعی مجازی موبایلی باعث کاهش عملکرد تحصیلی و معدل دانشجویان می‌شود.
متن کامل [PDF 884 kb]   (343 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: علوم بهداشتی
دریافت: 1400/6/16 | پذیرش: 1400/6/10 | انتشار: 1400/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.